W gruncie rzeczy prace dyplomowe z ekonomii pisze się tak samo jak np. z politologii

Pisanie pracy dyplomowej zaczyna się od wyboru zagadnienia i promotora. Niekiedy jest odwrotnie. Dzieje się tak, gdy studenci nie mają pomysłu na to, czego mają dotyczyć ich prace dyplomowe z ekonomii. Wówczas promotor narzuca temat albo problem do zbadania (bo np. jest to zgodne z prowadzonymi akurat przez niego badaniami - autorzy magisteriów czy licencjatów przyczynią się więc do powstania poważnego dzieła, ale z drugiej strony muszą postępować ściśle według wytycznych opiekuna naukowego, co nie każdemu odpowiada, gdyż ogranicza swobodę, która przecież w twórczości jest istotna).

Po wyborze promotora i zaakceptowaniu przez niego materii, jaką chcemy się zająć, przychodzi czas na sporządzenie planu pracy, czyli głównych składowych naszego utworu. W tym celu przeszukujemy literaturę, prasę naukową, serwisy internetowe mogące zawierać przydatne informacje albo namiary na wartościowe źródła.

Zanim zabierzemy się za pisanie pierwszego rozdziału, musimy poznać zasady, metodologię pracy, kwestie techniczne. Ich wyjaśnienie należy do promotora (ewentualnie zaglądamy do poradnika, ale jeśli studenci muszą to robić, to fatalnie świadczy o opiekunie mającym oceniać i promować prace dyplomowe z ekonomii).

Wreszcie przystępujemy do tworzenia, zapełniania kolejnych stron dzieła. Po zakończeniu rozdziału dajemy go do sprawdzenia promotorowi. Poprawiamy ewentualne braki, błędy, uzupełniamy, rozwijamy, skracamy i tak aż do ostatniego rozdziału.

Dopiero wówczas przystępujemy do pisania wstępu i zakończenia. Dlaczego dopiero teraz? To pozwala nam spojrzeć szerzej na zawartość pracy (na początku tak naprawdę nie wiemy, co będzie ona zawierać - taka umiejętność przyjdzie z czasem, obyciem naukowym).