Aby prace licencjackie mogły być dopuszczone przez promotora i recenzenta do obrony muszą opierać się na rzetelnie przygotowanej bibliografii. Każdy ze studentów, który chce napisać dobrą pracę licencjacką lub magisterską musi poświęcić na zebranie materiałów bardzo dużo czasu. Często oznacza to spędzanie całych popołudni w bibliotece na poszukiwaniu literatury, którą można później wykorzystać do własnych celów.
Źródłem większości prac przygotowywanych przez studentów jest literatura odwołująca się konkretnie do zagadnienia związanego bezpośrednio z tematyką pracy. Dotarcie do tego typów publikacji jest niezwykle istotne, często wręcz decydujące o powodzeniu napisania całej pracy naukowej. Można rzec, iż dobra literatura to klucz do sukcesu. Dzięki niej każdy problem poruszony w pracy można należycie wyjaśnić.
Prace licencjackie w odróżnieniu od prac magisterskich, czy też doktorskich opierają się głównie na bazowaniu na literaturze. Z kolei prace magisterskie oraz doktorskie formułowane tezy uzależniają od przeprowadzonych osobiście badań. Praca doktorska to wręcz odkrywanie i opisywanie nowych praw i zjawisk, które do tej pory nie były przedmiotem rozważań naukowców.
Widać więc wyraźnie, iż aby dobrze przygotować się do pisania pracy należy się najpierw zapoznać z jak największą ilością materiału. Dopiero później z niego wybrać najważniejsze elementy, bez których praca nie będzie mogła być stworzona. Przy czym należy zwrócić uwagę, aby bezmyślnie nie korzystać ze wszystkich dostępnych publikacji. To świadczy tylko o tym, iż student nie do końca zrozumiał materiał.