Rozważając w jaki sposób powinniśmy pisać prace naukowe, łatwo także możemy dojść do wniosku, czego nie powinniśmy robić w takim czasie. Pod uwagę powinniśmy brać przede wszystkim właściwą konstrukcję, poprawność gramatyczną, rzetelność źródeł, na jakich wsparta jest praca, wkład własny do pracy, zachowanie zasad narzuconych przez uczelnię oraz aspekty wiążące się z tematem. Może to być na przykład formułowanie tematu, jego realizacja czy też wnioski, które przynoszą rozważania nad nim.
Zacznijmy więc od początku. Właściwa konstrukcja pracy licencjackiej czy też magisterskiej często powiązana jest z wymogami, które stawia nam uczelnia, w której studiujemy. Będzie to właściwa kolejność kolejnych etapów pracy, takich jak strona tytułowa, wstęp, treść, badania, zakończenie, załączniki i elementy końcowe. Poprawność gramatyczna i językowa natomiast to coś więcej niż brak błędów ortograficznych. W tej kwestii warto zwrócić uwagę na pustosłowia, które często są stosowane w pracach naukowych.
Prace licencjackie oraz magisterskie na każdym etapie powinny być poprawnie, a przede wszystkim szczegółowo opisywane. Oznacza to, że nie można skłaniać odbiorcę tej pracy do tworzenia domysłów. Wkład własny pracy jest również połączony z rzetelnością źródeł. Samodzielne ich wykorzystanie zagwarantuje odpowiednią wiedzę, która pozwoli każdemu studentowi na odpowiednie zaprezentowanie i obronę napisanej przez niego pracy.
Prowadzone badania oraz doświadczenia również powinny być odpowiednio udokumentowane. Zamieszczenie zdjęć, tabel i innych obiektów prezentujących dane będą idealną formą w pracy licencjackiej. Wszystkie te cechy powinna zawierać każda z nich, jeśli student, który ją stworzył liczy na pozytywną ocenę z obrony.